SEO Nedir ?

Onur KESKİN > Dijital Pazarlama > SEO Nedir ?

SEO Nedir ?

SEO Nedir ; Web sitem , e-ticaretim veya reklam maliyetlerimin uzun vadede azalması adına SEO önemli ama nedir bu SEO ? dediğinizi duyar gibiyim. Aramıza hoşgeldiniz

seo nedir

SEO Nedir?

Türkçesi arama motoru optimizasyonu (SEO) . Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tamamına verilen isimdir.

SEO aynı zamanda Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış biçimidir.

Web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesi için sürekli geliştirmeler/çalışmalar yapma sürecidir. SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla trafik çekebilirsiniz. Bknz. SEO hızlı kılavuzu.

 

SEO Neden Gereklidir ?

SEO’nun amacı web sitelerini Google ya da hedeflenen arama motorunda anahtar kelime bazlı üst sıralara çıkarmaktır. Üst sıralarda yer alan web sayfaları daha fazla tıklama alırlar. Fazla ziyaretçi her web girişimcisini mutlu eder. Ürün ya da hizmetlerini tanıtma fırsatı ticaret için elzemdir. Fakat burada asıl önemli olan nitelikli ziyaretçi sayısıdır. Yani SEO’yu daha fazla ziyaretçi almak için değil daha fazla nitelikli ziyaretçi çekmek için yapmalısınız.

Arama Motorlarının Çalışma Mantığı Nedir ?

SERP’deki sonuçları belirleyen birçok faktör var, ancak en önemlileri arasında alaka düzeyi, yetki ve kişiselleştirme bulunuyor. Bu sinyalleri anlamanız ve sitenizi bunlara göre optimize etmeniz web sitenize fayda sağlayacaktır. Google ve diğer arama motorları kullanıcılarına yalnızca en alakalı ve yetkin sonuçları sunmak istediği için bu faktörleri dikkate almak şart. Google kaliteli bir arama motorudur. Kaliteli deneyimi hangi web sitesiyle yaşatırsa o web sitesini her zaman için ödüllendirir. Yani bizler Google’a kaliteli bir deneyim yaşatma konusunda yardımcı olursak bunun ödülü kısa sürede alırız. Bu nedir? Kaliteli içerik üretmek, web sitemizi kurallara göre optimize etmek, arama motorları için değil ziyaretçiler için çalışmak. Ayrıca, bazı durumlarda kişiselleştirme de nihai sonuca etki edebilmektedir. Kişiselleştirme için örnek vermek gerekecekse: konum bilgisi, kullanıcının arama geçmişi, kullanmış olduğu cihaz veya sosyal bağlantılar olabilir.

Arama motorları özellikle de Google, her yıl algoritma değişiklikleri gerçekleştirmektedir. Amaç araştırma yapan ziyaretçilerine daha alakalı sonuçlar sağlayabilmektir. Yukarıda da bahsetmiştim: Daha kaliteli bir deneyim yaşatmak için her türlü iyileştirmeyi ve değişikliği yaparlar. Bazı değişiklikler büyüktür ve çok sayıda siteyi etkilemektedir. Bazıları ise küçüktür ve sonuç sayfasında yer alan konumlarınızda herhangi bir değişikliği neredeyse anlayamazsınız.

Geçen yıl birkaç önemli Google güncelleştirmesi yapıldı. Bu güncellemelere MOZ ve benzeri web sitelerinden ulaşabilirsiniz. Unutmamamız gereken bir şey var: arama motorları her zaman aradığınız bilgilere en uygun bağlantıları vermek için çalışırlar.

SEO İle İşimi Nasıl Geliştirebilirim ?

Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM), yatırım getirisi (ROI) açısından optimizasyona değer yüksek performanslı anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir. Organik trafiğinizin artış göstermesini beklemek yerine, bir Ads kampanyası başlatabilirsiniz. Bu sayede kullanmış olduğunuz anahtar kelimeler arasında büyük potansiyele sahip kelimeleri tespit edebilirsiniz. Ads sayesin de dönüşüm getiren kelimeleri de tespit edip bu kelimelere odaklanabilirsiniz. Sonuç olarak zaman kaybetmeden hem trafiğinizi hem de organik trafik aracılığıyla gelen ziyaretçiler üzerinden satışlarınızı ve kazancınızı artırabilirsiniz. Ancak, hedeflediğiniz anahtar sözcüklerini bulup SEO çalışmalarına başlayıp kesinlikle bu kelimeler de Google Ads bütçesini kısmayınız ve bu kelimeleri hedeflemeyi bırakmayınız. Bu iki kanalı birlikte kullanmak çok daha iyi olacaktır. İyi SEO, kalite puanını artırır ve Ads kampanyalarına yardımcı olur. Bu durum, tıklama başına ve kampanyanın genel maliyetlerini düşürecek aynı zamanda da başarı şansınızı artıracaktır.

 Dijital Pazarlama Hizmeti

FGS roket modelimizin ayrılmaz parçası SEO çalışmalarıdır. Düzenli metodik SEO çalışmaları dijital pazarlama bütçemizde tasarruf etmemizi sağlar. Roket modelimizde işletmenizin ihtiyacı olan dijital pazarlama stratejisi belirlenerek, facebook ads + Google Ads + SEO teknikleri ile firmanızı dijital de en etkili konuma getirmek imkansız değildir. Gerçek soru şu ! firmanız ve siz buna hazırmısınız ? Hemen bizimle irtibata geçebilir, dijital pazarlama uzmanı Onur KESKİN ‘den daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.  Dijital pazarlama ve danışmanlık hizmetleri firmalarımızın başarısı için hizmet vermeye devam ediyor. Hemen daha fazla bilgi alın. 0546 493 83 86

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Şimdi Ara