Dijital Pazarlamanın Avantajları

Onur KESKİN > Dijital Pazarlama > Dijital Pazarlamanın Avantajları

Bu paragrafta, dijital pazarlamanın avantajları hakkında yazacağım. Hedef kitlenin belirlenmesi ve ölçülebilirlik; En güncel dijital pazarlama teknikleriyle hedef müşteri kitlesi tespit edilebilir. Geleneksel pazarlama ve reklam faaliyetlerine göre minimum maliyetle maksimum faydayı firmanıza sağlayabilirsiniz. Dijital pazarlama maliyetlerinize göre dönüşüm oranlarının ölçülebilir olması optimizasyon anlamında size serbestlik tanıdığı gibi fayda maliyet analizi yapmanıza olanak tanır.

İletişim

Dijital pazarlamanın avantajlarından biri interaktif iletişimdir. Başka bir deyişle, potansiyel müşterileriniz, reklamlarını gördükleri ürün yada hizmet hakkında mail atabilir. Sosyal medyada yorum yazabilir. Sonuç olarak site için online bağlantılardan faydalanarak irtibata geçebilirler.

iletişim

Müşteriyi Çekmek

AC Nielsen araştırma şirketinin Türkiye’de yaptığı bir araştırmaya göre, internet kullanıcılarının % 84’ü alışveriş yapmadan önce ürün ve hizmetler hakkında internet üzerinden bilgi topluyor. Benzer şekilde , Deloitte tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre, 2020 yılında mağazalardan yapılan satışların % 95’i dijital platformlardan etkilenerek gelen kişiler tarafından yapılacak. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, firmaların doğru dijital pazarlama teknikleriyle müşterileri web sitelerine veya mağazalarına çekmeleri oldukça basittir.

Müşteri Bilgilerini Edinmek

Dijital pazarlamanın avantajları  ; önemlilerinden biri de müşteri bilgileri edinebilmektir. Bu nedenle mail yada telefon bilgisine sahip olmak yeniden pazarlama teknikleri için anahtar niteliğindedir. Geleneksel pazarlama da müşteri bilgilerine ulaşmak imkansıza yakındır. En iyi ihtimalle satış anında bir takım bilgilere ulaşılabilir. Sonuç olarak data altın değerindedir. Dijital varlığınızla temasa geçen potansiyel müşterilere açılacak remarketing reklamları en stratejik reklamlardandır.

Müşteri Davranışlarının Analiz Edilmesi

Dijital pazarlamanın en önemli avantajlarından biri de ölçümlenebilir olma, optimizasyon ve müşteri davranışları analizidir. Google Analytics sayesinde 50’den fazla rapora erişebilirler. Ondan sonra bu raporlar ile web sitelerinin ne sıklıkta ziyaret edildiğini görebilirsiniz. Hangi anahtar kelime ile siteye ulaşıldığını, web sitesinin hangi sayfalarına daha çok tıklandığını, hangi web sayfasında daha çok vakit geçirildiğini ve daha pek çok farklı bilgiyi edinebilirler. Özellikle dijital pazarlama reklam kampanyalarının performansını ölçümleyebilirler.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Şimdi Ara