Dijital Pazarlama Nedir ?

Onur KESKİN > Dijital Pazarlama > Dijital Pazarlama Nedir ?

digital marketing

Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital pazarlama nedir , elektronik ve dijital ortamda ürün ve hizmetinizi tanıtabileceğiniz, günümüz teknoloji dünyasında geleneksel medyaya (Tv,Radyo,Gazete,Dergi vb… göre daha az maliyetle daha fazla dönüşüm alabileceğiniz, avantajlı ve tercih oranı yüksek pazarlama yöntemidir.  Bu yöntem, bir firmanın ya da markanın dijital medya ortamındaki tanıtım ve pazarlama sürecine verilen addır. Sonuç olarak günümüzde en güncel en geliştirilmiş geniş kitlelere hitap edebilen pazarlama yöntemidir. Dijital kanalları kullanan bu verimli pazarlama yönteminin önde gelenleri internet, sosyal medya ve mobil platformlardır.

Dijital pazarlama nedir ? Son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 62 milyon internet kullanıcısı , 55 milyon sosyal medya kullanıcısı vardır. Bu durum güncel satış ve pazarlama tekniklerindeki dönüşümün sebebini açıkça ortaya koyuyor. E-ticaret ve dijital pazarlama güncel olarak tüketiciler tarafından alternatif yöntemleri seçerek ürünün satışını yapar.

Dijital pazarlamayı önemsemeyen bütçe ayırmayan büyük ve orta ölçekli işletmeler satış konusunda rekabette pazardaki rakiplerine göre daha geri plana düşebileceği gerçeği artık yatsınamayacak bir gerçektir. Sonuç olarak Dijital pazarlama ve dijital kanallar (arama motoru ve sosyal medya) aracılığıyla kendinizi gösterebilirsiniz. Marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilir, müşterilerinizle sistematik bir ilişki kurarak marka sadakatini sağlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Etkinlik Alanları

  • Web sitelerinde
  • Sosyal medya kanallarında
  • Blog postlarında
  • İnfografiklerde
  • Online PR çalışmaları
  • Online broşür ve katalogları
  • Logo, font ve renk gibi marka değerlerinde
  • Etkileşimli araçlarda

Dijital Pazarlama Teknikleri

Roket Modeli – SEOGoogle ADSFacebook ADS

Dijital pazarlama da firmayı başarıya götürecek en temel , en güncel ve en etkili teknik roket modeli tekniğidir. Roket modedli , arama motoru reklamları , sosyal medya reklamları ve düzenli SEO modüllerinden oluşan komplike tekniklerdir. Sonuç olarak işletmeler günümüz dünyasın da rekabetçi konumlarını koruma ve geleceğe güvenle bakma adına dijital pazarlama bütçesi ayırmalı ve işletmenin sabit gideri olarak görmelidir.

Bu nedenle işletmeler bünyelerinde dijital pazarlama uzmanı pozisyonunda personel almalı , ya da bu hizmetleri ajanslar yada freelancer dijital pazarlama uzmanlarından talep etmelidir. Aksi halde reklam , pazarlama bütçeleri etkisiz ve hedef kitle odağından uzak reklamlarla yanabilir. Bir işletmenin istemeyeceği tek şey karşılıksız maliyettir. Her işte olduğu gibi dijital pazarlama da profesyonellere bırakılmadır. Uzuz vadede firmanın karlılığı ve hatta varlığı buna bağlıdır.

Her şeyden önce roket modeli ile firmanız adeta roket gibi fırlayacaktır. Müşterileriniz ve bu doğrultu da geliriniz katlanacaktır. Dijital Pazarlama Bursa hizmeti için hemen 0546 493 83 86 numara dan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medya Araçları
Sosyal Medya

Markanızı bilinirliği ve eş zamanlı olarak hedef kitleyle iletişim kurmak için, sosyal medya en iyi pazarlama araçlarından biri haline gelmiştir. Mesela Türkiye’de son yapılan istatistiklere göre sosyal medya nüfusu 54 milyondur. Bu demek oluyor ki hedef kitleniz sosyal medya da geziyor! Peki firmanız nereler de? Sonuç olarak etkili ve güçlü dijital pazarlama stratejisi Facebook, Twitter, LinkedIn, Google, Pinterest ve Instagram olmak üzere pazarlama için uygun tüm sosyal medya mecralarını içerir. Bu araçların her birinin etki alanı ve amacı farklıdır. Bundan dolayı pazarlamada sosyal medya hayati önem taşır.

Mobil Araçlar
Mobil iletişim araçları

Akıllı telefon, tablet vb. gibi çeşitli mobil formatlı araçlar için tasarlanmış (responsive) web sitenizin olması işletmeniz için rekabet ortamını sağlar. Mesela günümüz süper bilgisayarları olarak sayılan akıllı telefonlar ve tabletler günün her anı elimizde. Masaüstü kullanıma oranla mobil kullanım çok ağırlıkta. Bu nedenle web sitemizin yapısından tutun da reklam formatlarına kadar her ölçünün mobil cihazlara uyması çok büyük önem arz eder. Hedef kitlenin istek ve davranışlarının ne anlama geldiğini anlamak, gerekli olanı en üst düzeye çıkarmak için hedef oluşturmayı sağlayan hareketli pazarlama tekniği size olanaklar sağlar.

Site İçi Kampanya ve Promosyonlar
Kampanya&Promosyon

Kullanıcıları tetikleyen ve harekete geçirip alışveriş yapmasını sağlayan kampanya ve promosyonlar iyi bir dijital pazarlama tekniğidir. Mesela siteniz aracılığıyla hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize sunacağınız kampanyalarla satışınızı arttırabilir müşteri ziyaretlerini satışa dönüştürebilirsiniz. Günümüz Eticaret alanlarından en önemlilerinden biri instagram’dır. Her şeyden önce , İnstagram da müşterilerinize yada potansiyel müşterilerinize hitap eden lifestyle fotoğraflar, eğlenceli içerikler paylaşmak ve çekilişler yapmak takipçi kitlenizi yani doğal olarak potansiyel müşteri kitlenizi arttırır. Tüm firmalara kesinlikle tavsiye etmeyeceğimiz bir şey varsa oda takipçi satın alma yanlışına düşmemeleridir. Bot takipçiler sayfanızın kalitesini düşürdüğü gibi gerçek müşteri kitlenizi belirlememize olanak vermez.

Hedef Kitleye Ulaşma
Hedef Kitle

Dijital pazarlama ‘nın en önemli hedefi ürün yada hizmetinizi satın alma potansiyeli olan kişilere yani hedef kitlenize ulaşmaktır. Diyelim ki tekstil makine parçaları satan bir firmasınız. Etkili hedef kitle kırılımları yapmadan dijital reklamlar başlattınız. Bu durum sadece pazarlama bütçenizi yakacaktır. 13 Yaşında bir çocuğun akıllı telefonda mobil oyun oynarken sizin reklamınızı görmesi ne markanıza ne firmanıza hiçbir katkı koymaz. Sizin hedef kitleniz tekstil makineleriyle ilgilenen, tekstil sektöründen olan kişilerdir. Vermiş olduğum örnek tüm sektörler için geçerlidir. Etkili hedef kitleye ulaşma teknikleri yapmadan dijital pazarlamaya başlamak bütçe yakmaktan başka işe yaramayacaktır.

Mesela etkili hedef kitle belirleme tekniklerine bir örnek verecek olursak; Web sitenizi , sosyal medya hesaplarınızı ziyaret eden kişileri (potansiyel müşterileriniz) dijital takibe alıp onlara yeniden pazarlama yapmak en etkili tekniklerden biridir.

Dijital pazarlama planı hazırlarken göz önünde bulundurulması gereken konular nelerdir

Dijital Pazarlama Bursa

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Şimdi Ara